Trakų ir Lydos rajonų bendradarbiavimas

Trakų rajono savivaldybės administracija kartu su partneriais UAB „Trakų vandenys“ bei Baltarusijos Lydos miesto komunalinių paslaugų įmone 2018 m. gruodžio 22 d. pradėjo įgyvendinti „Trakų ir Lydos rajonų bendradarbiavimo skirto efektyviam gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos valdymui“ projektą Nr. ENI-LLB-1-045. Projektas finansuojamas Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programos. Projektą buvo numatoma užbaigti įgyvendinti iki 2020 m. birželio 21 d., tačiau dėl COVID 19 epidemijos įtakos, laikotarpis pratęstas dar 4 mėn. Bendra projekto vertė: 1.444.992,22 Eur.ES finansuoja 90 proc. projekto tinkamų išlaidų (10 proc. išlaidų padengs projekto partneriai).Projektu siekiama spręsti bendras partnerių vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo problemas,taupyti žemės išteklius, mažinti žmogaus vykdomos veiklos neigiamą įtaką vandens telkiniams (tame tarpe – požeminio) bei kitiems gamtos resursams.
Projekto tikslas – aplinkosauginio lygio kėlimas, vandentvarkos srityje Trakų r. sav., Lietuvos Respublikoje ir Lydos r. Baltarusijos Respublikoje. Projekto priemonės sudarys sąlygas vandentvarkos įmonėms sumažinti išgaunamo vandens netektis bei aplinkos taršą buitinėmis nuotėkomis.
Jau anksčiau savo tinklapyje skelbėme (https://trakuvandenys.lt/?page_id=1951), kad šio projekto eigoje vandentvarkos įmonės (Trakų ir Lydos rajonų) bus aprūpintos naujausia šiuolaikiška specializuota mobilia diagnostine hidrodinamine įranga, kurios pagalba bus gerinama tinklų profilaktinė priežiūra, ši įranga taip pat padės operatyviau pašalinti avarijų pasekmes. Šiandien jau galime konstatuoti, kad projekto paramos sutartyje numatytos įrangos pirkimų procedūros užbaigtos, bendrovė gavo ir pradėjo eksploatuoti visą projekte numatytą įrangą.
Jau 2019 metų spalio mėn. mūsų bendrovė gavo įrangą skirtą hidrodinaminiam vamzdynų valymui ROM SmartTrailer. Įranga tiekiama automobilinės priekabos pavidalu, priekaboje sumontuota vamzdynų valymo, plovimo ir atkimšimo sistema. Skirta naudoti nuotekų ir lietaus kanalizacijos vamzdynuose, kurių diametras iki 300 mm. Įrenginys taip pat gali būti naudojamas fasadų ir paviršių plovimui. Apmokius personalą dirbti su šia hidrodinamine plovimo įranga, sėkmingai pradėta jos eksploatacija. Pirmieji darbo su šia priekaba mėnesiai parodė jos privalumus. Įrenginys ypač lengvas ir manevringas, transportuoti iki darbo vietos pakanka lengvojo automobilio, sunkiasvore technika nebereikia blokuoti įvažiavimų į kiemus, ypač paprasta eksploatacija, nesudėtingas valdymas.

Nuotraukose  – užfiksuoti įrangos darbo momentai.

Svarbiausia šių metų naujiena – UAB „Trakų vandenys“ projekto dėka gavo naują hidrodinaminį asenizacinį sunkvežimį.

Naujasis automobilis su regeneracijos sistema leis vykdyti tinklų plovimo darbus ženkliai našiau, kartu efektyviau naudojant gamtinius išteklius, šis automobilis tinklų plovimo darbams naudos tą patį (techninį) vandenį, kiekvieno darbo ciklo metu jį iš naujo filtruodamas iki darbinių charakteristikų (vanduo būtu naudojamas uždaru ciklu).
Šių metų balandžio mėn. bendrovė sulaukė mikroautobuso su diagnostine ir remonto įranga. Tai specialios paskirties transporto priemonė su instaliuota įranga bei įrengtomis darbo vietomis. Automobilis aprūpintas įranga, kurios dėka galima organizuoti įvairius darbus. 

Svarbiausia įrangos dalis – diagnostinė, nuotėkių paieškos įranga. Ją sudaro:
TV diagnostikos įranga vandentiekio vamzdynų būklės įvertinimui, darbui su automobilyje integruota sistema.

TV diagnostikos įranga nuotekų ir lietaus nuotakyno vamzdynų būklės įvertinimui. Pritaikyta darbui su automobilyje integruota programine įranga.
TV diagnostikos įranga vamzdynams nuo DN50 iki DN100 (autonominė). Mažo diametro, skirta automobiliu neprivažiuojamoms vietoms, su robotu-vežimėliu, valdoma.
Nuotėkio paieškos vandentiekio tinkluose įranga. Triukšmo matavimo prietaisai. (Koreliatorius. Mobilus debitomatis su duomenų kaupikliu. Slėgio matuokliai su kaupikliais. Akustinis mikrofonas. Žemės geofonas (mikrofonas). Signalų generatorius. Nešiojamas PC duomenų nuskaitymui su programine įranga).

Mikroautobusas taip pat sukomplektuotas šiais įrengimais:
Elektros generatorius. Naudojamas kuomet nėra išorinio elektros įrenginio.
Oro kompresorius. Aprūpinti įtaisus suslėgtu oru.
Metalo ieškiklis. Aptarnavimo įrankių komplekto dalis, suranda metalinius dangčius, angas patekimui į tinklus.
Žemo slėgio  plovimo įranga skirta TV -diagnostikos įrangai plauti. Skirta plauti į ir iš vamzdžių išeinančią įrangą, įrankius, drabužius.
Trasų (kabeliai, vamzdžiai, šviesolaidžiai) paieškos prietaisas, leidžiantis identifikuoti požeminių tinklų padėtį.
Vandens siurblys su žarna. Vamzdžių ir šulinių turinio išpumpavimui prieš pradedant remonto darbus.
Radijo stotelės dvipusio ryšio. Darbuotojų kabinoje ir įvykio vietoje operatyviam ryšiui palaikyti (tarp darbuotojų).
Dujų analizatorius. Prevencijai, saugumui, tam kad nustatyti kenksmingų, sprogių dujų sankaupas vamzdyne prieš pradedant darbus.
Saugos diržai  darbuotojams, saugiam darbui šuliniuose užtikrinti.
Pripučiami guminiai kamščiai nuotekų vamzdžiams nuo 100 iki 500 mm. skersmens sandarinimui. Aptarnavimo įrankių komplekto dalis. Remonto darbų metu užkemša/atskiria vamzdynų dalis.
Dujokaukė su oro balionu. Darbui vamzdynuose, prevencijai, saugumui, užteršto oro dujomis atveju.
Be tranšėjinė nuotekų vamzdyno lokalinių pažeidimų remonto įranga, leidžianti tam tikrais atvejais atstatyti pažeistas tinklo vietas neardant šaligatvių, gatvių dangos, nestabdant eismo. 

Buvo numatyta, kad įsigijus visą projekte numatytą specializuotą įrangą, projekto partneriai (UAB „Trakų vandenys“ ir Lydos miesto komunalinių paslaugų įmonė) surengs kelis specialistų darbo su naująja įranga apmokymus, keisis gerąja patirtimi, organizuojant darbus Trakuose ir Lydoje. Dėl epidemijos netekome galimybės surengti projekte numatytų mokymų, svarstome galimybę juos pravesti nuotoliniu būdu.
Nuo šių metų vasario pradžios, projekto dėka, rajono gyventojams sudaryta galimybė informuoti apie gamtos taršą ar  įvykusius vandentiekio bei nuotekų tinklų gedimus, avarijas, pateikiant kartu pastebėtų įvykių fotografijas. UAB „Trakų vandenys“ internetinėje svetainėje www.trakuvandenys.lt pradėjo veikti kompiuterinė programinė įranga leidžianti bet kuriam vartotojui, apsilankiusiame svetainėje, palikti viešai matomą pranešimą apie pastebėtą aplinkos taršą /įvykį (pvz. vandentiekio avariją). Svetainės lankytojas, norintis pranešti apie pastebėtą taršą, paspaudęs atitinkamą nuorodą ir išsirinkęs taršos kategoriją (pvz. vandentiekio avarija; nuotekų tarša, kito pobūdžio pranešimas) gali tai padaryti rašydamas tekstinę žinutę, įkeldamas nuotraukas bei susieti įvykio vietą su geografine vieta žemėlapyje, pažymėdamas norimą tašką Trakų raj. savivaldybės žemėlapyje. Tikimės, kad ši programa aktyviai pasitarnaus mūsų aplinkos sveikatinimui.
Vykdomos ir kitos projekto veiklos: rengiamos diskusijos su vietos bendruomenių nariais, su Trakų rajono ūkininkais rengiami seminarai tema – aplinkai palankūs ūkininkavimo metodai, siekiantys apsaugoti natūralius gamtinius išteklius. Pravesta 20 pamokų vaikams rajono mokyklose. Pamokų temos: kaip kiekviena šeima gali taupyti vandenį. Vandentiekio tinklo vandens privalumai.
Dėl epidemijos pamokos pravestos nuotoliniu būdu.

Apie numatomus renginius partneriai informuoja ir savo interneto svetainėse (www.trakai.lt, www.trakuvandenys.lt ir www.gkh.lida.by ).

I virsu ^